Karty kredytowe jak działają?
Wymiana handlowa między ludźmi istniała od zawsze, w miarę rozwoju cywilizacji przybierając coraz bardziej wyrafinowane formy. Najpierw w miejsce naturalnej wymiany towarów pojawił się kruszec jako forma zapłaty, z czasem zamiast złota deponowanego w bankach zaczęto używać monet, wreszcie pojawił się pieniądz papierowy, w ostatnich latach wypierany coraz mocniej przez karty płatnicze.
Można się było spodziewać, że i w naszym kraju stopniowo zyskają przewagę nowoczesne i wygodne bezgotówkowe instrumenty płatnicze. Jednak proces ten nie zachodzi tak powszechnie i tak szybko, jak można oczekiwać, mimo że na przykład posiadanie karty kredytowej nie jest dzisiaj żadnym przywilejem, jest ona bowiem szeroko dostępna w ofertach wszystkich banków. Z drugiej strony jednak trzeba zauważyć, że jeszcze kilkanaście lat temu karty płatnicze były w Polsce praktycznie nieznane, większość z nas płaciła gotówką, a tylko nieliczni czekami.
Obecnie ilość transakcji bezgotówkowych stale rośnie, ale użycie kart kredytowych to wciąż niezbyt duża część operacji finansowych.
Częściej stosujemy karty debetowe, bądź to do wypłaty gotówki z bankomatu, bądź do płacenia za zakupy w punktach usługowo-handlowych.
Czym są karty kredytowe i jakie są ich rodzaje?
Otóż pierwszymi kartami, jakie banki proponowały swoim klientom, były karty kredytowe, stąd może często spotykany zwyczaj nazywania kartami kredytowymi wszystkich rodzajów kart płatniczych.
Jak działają karty kredytowe?
Tymczasem właściwe karty kredytowe to instrumenty dające możliwość zaciągania swoistego kredytu odnawialnego, do określonej wysokości. Spłata należności oznacza automatyczne odnowienie linii kredytowej. Zaciągniętego w ten sposób kredytu nie musimy spłacać w całości, podobnie jak nie musimy do karty kredytowej mieć uruchomionego rachunku, wystarczy co miesiąc wpłacać tak zwaną minimalną kwotę zadłużenia na specjalny rachunek karty. Odmianą karty kredytowej jest karta obciążeniowa, ta jednak wiąże się ściśle z kontem osobistym, na które musimy co miesiąc wpłacać całość zadłużenia.
Inny rodzaj stanowią karty debetowe umożliwiające płacenie za zakupy tylko do wysokości środków posiadanych na rachunku osobistym. W odróżnieniu od kart kredytowych i obciążeniowych, którymi rządzi zasada pay later – zapłata później, karty debetowe obowiązuje zasada pay now – zapłata natychmiast. Ze względu na to, że wszystkie transakcje dokonywane przy użyciu kart debetowych są każdorazowo autoryzowane, a zarazem uniemożliwiają przekroczenie limitu posiadanych środków, karty te są uznawane za bardzo bezpieczne narzędzie i dlatego też są powszechnie dostępne nawet dla klientów o niskich dochodach. Istnieją jeszcze tak zwane karty przedpłacone, działające z kolei na zasadzie pay before – zapłata wcześniej, które mają ustalony limit środków, wcześniej przelanych, zaś po jego wyczerpaniu kartę można ponownie zasilić. W taki rodzaj kart zaopatrują często rodzice swoje małoletnie dzieci, umożliwiając sobie w ten sposób kontrolę nad ich wydatkami.