Gdzie po kredyt samochodowy?
W przypadku, gdy nie stać nas na kupno samochodu, rozsądnym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu na ten cel. Kredyt samochodowy jest zdecydowanie tańszy niż kredyt gotówkowy, ponieważ wiąże się z ustanowieniem zabezpieczenia na zakupionym pojeździe, co w opinii banku jest gwarancją spłaty wierzytelności. Stosuje się tutaj dwie opcje, zastaw rejestrowy lub przewłaszczenie częściowe, ze względu na prostszą procedurę, klienci najczęściej wybierają drugie rozwiązanie. W skrócie polega ono na wpisaniu banku jako współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego i sporządzeniu umowy, na mocy której bank posiada 49% własności auta, dzięki czemu jesteśmy głównym posiadaczem, ale zarazem nie możemy sprzedać samochodu bez zgody banku. Na tej zasadzie można otrzymać tez kredyt na zakup motoru, motoroweru, przyczepy czy motorówki.
Kredyty samochodowe udostępniane przez banki mogą dotyczyć zarówno samochodów nowych, jak i używanych. Dla kredytobiorcy samo pochodzenie auta nie ma zasadniczego znaczenia, wpływa jednak zdecydowanie na jego ocenę jako przedmiotu zabezpieczenia. Inaczej mówiąc, bank ocenia wiek samochodu i długość okresu kredytowania pod kątem jego wartości w kolejnych latach trwania umowy. Może się zatem zdarzyć, że nie dostaniemy kredytu samochodowego na zakup konkretnego pojazdu, chociaż kryteria w poszczególnych bankach mogą być różne, zawsze warto zatem w razie odmowy spróbować gdzie indziej.
Kredytu na kupno samochodu udzielają także banki samochodowe. Ponieważ te instytucje utworzone przez koncerny motoryzacyjne mają za zadanie wspomagać sprzedaż swoich wyrobów, można się spotkać z ciekawymi promocjami, czy preferencyjnymi warunkami kredytowania określonych modeli. Banki samochodowe oferują też kredyty z tak zwaną ratą balonową, czyli stosunkowo niskimi ratami z wyjątkiem ostatniej, którą jednak można także rozłożyć na raty, zaciągając kolejny kredyt. Dług można też uregulować odsprzedając samochód w salonie, a potencjalny zysk wpłacić jako pierwszą ratę na nowy samochód. Kredyt w banku samochodowym jest bardzo wygodny, gdyż oznacza znacznie mniej formalności i szybsze załatwienie sprawy. Jedynym istotnym ograniczeniem jest to, że kredyt dostępny jest jedynie dla pojazdów danego producenta, zatem klient ma wybór tylko między poszczególnymi markami lub modelami.
Pewną alternatywą dla kredytu może być leasing samochodu. Jest to rodzaj dzierżawy, na mocy której klient otrzymuje samochód w użytkowanie w zamian za płacona miesięcznie ratę leasingową, jednak pojazd do momentu spłaty pozostaje własnością leasingodawcy. Ta forma nabycia środków transportu jest szczególnie popularna wśród właścicieli przedsiębiorstw, daje bowiem określone profity podatkowe. W ostatnim czasie wprowadzono też tak zwany leasing konsumencki, przeznaczony dla osób prywatnych, nie prowadzących działalności gospodarczej. Zarówno kredyty samochodowe, jak i wyleasingowanie pojazdu, mają swoje plusy i minusy, w razie trudności z uzyskaniem kredytu, zawsze można wziąć pod uwagę tę drugą opcję.