Pożyczki prywatne – co warto wiedzieć i na co uważać

prywatny kredytW ostatnim czasie pojawił się na naszym rynku finansowym nowy sposób, alternatywny wobec kredytów bankowych i pożyczek z instytucji pozabankowych, mianowicie tak zwane pożyczki prywatne. Kiedyś takie wsparcie finansowe można było otrzymać od rodziny czy ewentualnie od znajomych.

Dzisiaj w internecie mamy mnóstwo ogłoszeń indywidualnych osób bądź grup osób zrzeszonych w stowarzyszeniach czy spółdzielniach, proponujących pożyczenie pieniędzy, najczęściej w stosunkowo niewielkiej kwocie. Jest to absolutnie nowa forma kredytowania, funkcjonująca poza wszystkimi instytucjami finansowymi, pożyczek bowiem udziela prywatny inwestor.

Tak więc ci, którzy nie mają szans na kredyt gotówkowy w banku, są zadłużeni, mają niskie dochody lub z innych przyczyn nie chcą skorzystać nawet z oferty firm parabankowych, mogą wziąć prywatną pożyczkę.

Osobną kwestia pozostaje oczywiście ryzyko związane z tego typu transakcjami, ryzyko dla obu stron, zarówno dłużnika, jak i wierzyciela. Jeśli chodzi o pożyczkobiorcę, to podobnie jak w przypadku instytucji parabankowych, udzielających szybkich pożyczek, łatwo wpaść w pętlę zadłużenia, tym bardziej, że w interesie tego, kto pożycza pieniądze, jest to, aby jak najwięcej korzystać z jego oferty. Zarazem trzeba bardzo uważać, analogicznie jak w przypadku każdej transakcji przeprowadzanej w sieci, aby nie paść ofiarą oszustów. Jednak ryzyko ponosi też udzielający pożyczki, zazwyczaj nie ma bowiem możliwości sprawdzenia rzetelności osoby biorącej pożyczkę ani gwarancji jej spłaty w określonym terminie.

To wszystko sprawia, że po pierwsze, warunki umowy pożyczki prywatnej są z reguły ustalane indywidualnie, po drugie, często prywatne pożyczki, zwłaszcza w przypadku dużych sum, udzielane są pod zastaw, ruchomości lub nieruchomości. W takiej sytuacji warto zwracać uwagę, żeby wielkość zastawu była adekwatna do wysokości pożyczki.

Z całą pewnością należy zrezygnować z umowy, w której wartość proponowanego przez nas zabezpieczenia znacznie przekracza wysokość oferowanej nam kwoty.

Łatwo sobie wyobrazić, co może się stać, jeśli zgodzimy się na zabezpieczenie w postaci hipoteki na naszym mieszkaniu i nie zdołamy, na skutek niespodziewanych okoliczności, spłacić pożyczki w wysokości, powiedzmy, 20 tysięcy złotych.

Musimy także wiedzieć, że chociaż prywatny pożyczkodawca nie podlega regulacjom prawa bankowego czy sprawującej kontrolę nad instytucjami finansowymi Komisji Nadzoru Finansowego, to jednak zawierana przez nas umowa o pożyczkę jest formą umowy cywilno-prawnej i jako taka podlega Kodeksowi Cywilnemu. Na wypadek nadużyć jesteśmy zatem w pewien sposób chronieni prawnie, jednak niespłacenie długu stawia nas na przegranej pozycji, bowiem polskie prawo silnie chroni wierzyciela i w razie czego może on bez specjalnych komplikacji odzyskać pożyczone pieniądze. Zatem zanim postanowimy skorzystać z pożyczki prywatnej za pośrednictwem internetu, warto dobrze przekalkulować tego rodzaju decyzję.

6 komentarzy

  • Gdzie najlepiej zaciagnac pozyczke? Vivus odpada, kredito24 to oszusci, bralem na financeinvest ale w tym momencie decyzja odmowna. Gdzie wedlug was najlepiej isc po poyzczke? Sprawdzalem pozyczki prywatne na forum-kredytowe.pl ale nic ciekawego tam nie ma

  • witam jestem zainteresowana pożyczką prywatną w kwocie 5000zł, ponieważ banki i chwilówki mi odmawiają. Chciałabym spłacić swoje zobowiązania i zostać z jedną ratą. Rata jaką mogłabym spłacać to 250zł max miesięcznie, więc 24-30 miesięcy kredytowania będzie najlepsze. Pozdrawiam i proszę o pomoc

  • Nie wolno podejmować nieprzemyślanych decyzji. Jeśli jest pewność, że pożyczkę pod zastaw hipoteki się spłaci to pewnie, czemu nie.

  • Witam jestem zainteresowany porzyczka w kwocie 36 tys maksymalne raty jakie moge splacac to 800 zl zarobki od 1700 w gore

  • Pisałem ostatnio o pożyczkach prywatnych. Jest wiele haczyków na które warto uważać, na przykład duże kary za spóźnienia, ale też prowizje za udzielenie pożyczki na poziomie kilkunastu – kilkudziesięciu procent od wartości pożyczki.

  • Witam Państwo. Prosze powiedzić czy wie ktoś o porżyczkach. Chce skorżystać z tej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *