Pożyczki hipoteczne

pozyczka hipotecznaPożyczka hipoteczna, często mylona z kredytem mieszkaniowym, zaliczana jest, podobnie jak kredyt mieszkaniowy, do grupy kredytów hipotecznych, czyli tego rodzaju zobowiązań, w których zabezpieczeniem jest hipoteka wpisana do księgi wieczystej nieruchomości należącej do kredytobiorcy.

Jednak w przeciwieństwie do kredytu mieszkaniowego, przeznaczonego na konkretny cel – zakup czy budowę domu lub mieszkania, pożyczka hipoteczna może być wykorzystana na zupełnie dowolny cel, remont, kupno samochodu, wyposażenie dzieci i inne. Oprócz rodzaju zabezpieczenia oba typy finansowania łączy również sposób obliczania kosztów i oprocentowania.

I w jednym, i w drugim przypadku wysokość oprocentowania wynika z połączenia wskaźnika WIBOR i marży. WIBOR to średnia stopa procentowa, według której banki pożyczają sobie pieniądze i która jest podstawą do ustalania kosztów udzielania kredytów klientom, marża jest określana przez poszczególne banki i stanowi jakby zysk banku z konkretnej operacji finansowej. Ponadto zbliżone są w obu przypadkach koszty dodatkowe, to jest prowizja za udzielenie wsparcia finansowego, opłata za wycenę nieruchomości, ubezpieczenie.

Pożyczka hipoteczna, podobnie jak kredyt hipoteczny, jest też udzielana zazwyczaj na długi termin, a więc 20, 30 lat.

Można też uzyskać od banku sporą kwotę, bo nawet do 80% wartości nieruchomości, a sama procedura jest stosunkowo prosta. Zatrudniony przez bank rzeczoznawca dokonuje wyceny nieruchomości, nie są potrzebne zaświadczenia o dochodach, a w niektórych przypadkach bank nie sprawdza nawet zdolności kredytowej pożyczkobiorcy uznając, że zabezpieczenie na nieruchomości wystarczy jako gwarancja spłaty. Ta łatwość uzyskania, potencjalnie duża suma pieniędzy i długi okres spłaty nie powinny nas jednak czynić lekkomyślnymi, zawsze trzeba pamiętać, że w razie niewywiązywania się z płatności, bank zajmie naszą nieruchomość i możemy zostać na bruku.

Należy również zdawać sobie sprawę, że chociaż pożyczka hipoteczna jest niżej oprocentowana niż na przykład kredyt gotówkowy, w granicach 7 – 10%, podczas gdy odsetki od pożyczki gotówkowej to koszt rzędu kilkunastu procent, to jednak zaciągnięcie zobowiązania typu hipotecznego jest nieco bardziej skomplikowane i wymaga więcej formalności. Zabezpieczenie na nieruchomości oznacza konieczność jej wyceny, ubezpieczenia i załatwienia wpisu na drodze sądowej.

I chociaż pożyczka hipoteczna łączy w sobie zalety kredytu hipotecznego z uwagi na wysoką sumę i długi termin spłat oraz kredytu gotówkowego ze względu na dowolność celu, na jaki możemy przeznaczyć pieniądze, to jednak przyjęło się uważać, że w pewnych sytuacjach korzystniejszy będzie jednak kredyt gotówkowy. Mianowicie, jeśli potrzebujemy większej gotówki na poważną inwestycję, bardziej opłaca się wziąć pożyczkę hipoteczną, jeśli natomiast chodzi o mniejsze kwoty na bieżące potrzeby, korzystniejszy jest jednak kredyt gotówkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *