Pożyczki i kredyty gotówkowe

pożyczkaJednym z najchętniej wykorzystywanych bankowych instrumentów finansowych są kredyty gotówkowe, potocznie nazywane pożyczkami. Warto jednak wiedzieć, że chociaż obydwie formy polegają na zaciągnięciu długu, to jednak pożyczka może mieć charakter prywatny i jako taka regulowana jest przepisami Kodeksu Cywilnego, natomiast kredyt to usługa wyłącznie bankowa i regulowana prawem bankowym.

 

Z tego wynikają kolejne różnice, pożyczka ma charakter gotówki, natomiast w przypadku kredytu bankowego, nie dostajemy gotówki do ręki, przepływ pieniędzy dokonuje się metodą przelewu między rachunkami. Pożyczka może być udzielona na podstawie ustnej umowy, umowa kredytowa zawsze sporządzana jest w formie pisemnej. Wreszcie sprawa kosztów, pożyczka może być bezinteresowna, kredyt zawsze kosztuje. Trzeba jednak pamiętać, że w pewnych okolicznościach pożyczka oznacza także konieczność opodatkowania.

Kiedy potrzebujemy pieniędzy, nie zawsze możemy liczyć na pożyczkę od prywatnej osoby, w dodatku bez odsetek i prowizji, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą wyższe kwoty. Najlepiej w takiej sytuacji udać się najpierw do swojego banku, tam możemy po pierwsze liczyć na preferencyjne warunki, po drugie, jeżeli na nasze konto regularnie wpływają dochody, nie musimy przedstawiać zaświadczeń o zarobkach, możemy wziąć kredyt „pod konto”, bank zna bowiem nasze możliwości finansowe. Gorzej, jeśli dotychczasowe zobowiązania finansowe odebrały nam zdolność kredytową i nasz bank odmawia nam udzielenia kredytu. Oczywiście zawsze możemy próbować w innym banku, ale musimy zdawać sobie sprawę, że restrykcyjne prawo bankowe nakłada na te instytucje obowiązek rzetelnego sprawdzenia potencjalnego kredytobiorcy w rejestrach dłużników i Biurze Informacji Kredytowej, może się więc okazać, że w żadnym z banków nie dostaniemy spodziewanego kredytu.

W odwodzie pozostają jeszcze instytucje parabankowe, oferujące kredyty bez zaświadczeń i bez BIK. W tym przypadku trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, bowiem zaciąganie krótkoterminowych pożyczek na wysoki procent może okazać się niebezpieczne, pożyczenie na początek nawet drobnej sumy, może, choć nie musi, doprowadzić do nadmiernego zadłużenia i nawet bankructwa. Jeżeli decydujemy się na wzięcie pożyczki chwilówki, musimy to robić w pełni świadomi ewentualnych konsekwencji. Trzeba szczególnie wnikliwie przeczytać umowę przed jej podpisaniem, zwracając uwagę nie tylko na opłaty i odsetki, ale także na skutki niespłacenia długu w przewidzianym terminie.

Zanim w ogóle zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, może warto byłoby poszukać innych rozwiązań. Jeżeli na przykład chcemy wziąć kredyt na coś, co może stanowić dla banku zabezpieczenie, na przykład samochód, warto z tego skorzystać. Można też wziąć pożyczkę hipoteczną, banki chętniej udzielają kredytów pod zabezpieczenie i są one z reguły tańsze niż kredyty gotówkowe, które, podobnie jak zadłużenie na kartach kredytowych, są najdroższą formą pożyczania pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *