Pożyczka bez BIK i z komornikiem

gotówka bez bikZapewne wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w ogóle są gdzieś dostępne tanie pożyczki bez BIK, oczywiście pozabankowe. Z naszego rozeznania wynika, że mogą to być tylko pożyczki z portali społecznościowych (albo oczywiście pojedyncze prywatne, od kolegi, od kogoś z rodziny…).

 

Nie przekraczają maksymalnego oprocentowania nominalnego (nie można przekraczać) a czasem to oprocentowanie jest niższe, zależy od pożyczkodawcy. Nie dostrzegliśmy też prób „kreatywnego” podnoszenia oprocentowania rzeczywistego tego rodzaju pożyczek, na wzór banków i parabanków.

Problemem może być jednak:

  • po pierwsze niska maksymalna kwota pożyczki obowiązująca na danym portalu dla nowego pożyczkobiorcy.
  • po drugie, wcale nie jest powiedziane że dany pożyczkodawca nie zażyczy sobie od pożyczkobiorcy zaświadczenia z BIK.

Pożyczki przyznawane bez sprawdzania w BIK oraz jak to się mówi – z komornikiem, są do wyegzekwowania, chociaż niewątpliwie prawdopodobieństwo (szybkiego) ich odzyskania jest mniejsze.

Wierzyciel z tego tytułu pożyczki, gdy skieruje egzekucję tego roszczenia do komornika, prawdopodobnie dowie się że przeciwko jego dłużnikowi już toczą się postępowania egzekucyjne z powodu niespłaconych kredytów i pożyczek.

Jednakże w takiej sytuacji nowa sprawa zostaje przyłączona do trwających postępowań egzekucyjnych i kwoty uzyskane z egzekucji są proporcjonalnie dzielone także z uwzględnieniem nowego wierzyciela. I tu dochodzimy do kwestii sprawdzania dochodów potencjalnego pożyczkobiorcy „bez BIK”.

Niektórym błędnie się wydaje, że skoro pożyczka jest dostępna bez sprawdzania zdolności kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej, to i może bez sprawdzania dochodów też jest dostępna czyli także dla osób bezrobotnych. Otóż nie, chyba wszystkie pożyczki nazywane bez BIK i z zajęciem komorniczym są dostępne tylko dla osób z udokumentowanymi, stałymi dochodami i to wyższymi od stawki minimalnej.

Pozabankowe firmy pożyczkowe, w przeciwieństwie do banków, nie mają dostępu do BIK (Biuro Informacji Kredytowej).

To znaczy, mogłyby dokonywać sprawdzania w BIK-u jedynie po otrzymaniu upoważnienia od klienta. Jednakże nie dążą do tego niejako z premedytacją, gdyż ich oferty pożyczek adresowane są właśnie do tych klientów którzy widnieją w BIK z negatywną historią kredytową. Na marginesie tylko zauważamy (kierując tę uwagę pod adresem banków), że:

sprawdzanie klienta jedynie w BIK nie gwarantuje im tego, że nie ma on przeterminowanych długów.

Klient nawet nie notowany w BIK, może mieć długi uwidocznione w KRD albo innym BIG-u, ewentualnie w innych bazach dłużników jak chociażby Rejestr Dłużników Niewypłacalnych. Może też figurować na internetowych giełdach wierzytelności (z długami niebankowymi). Jeżeli więc banki chcą mieć maksymalną pewność tego, że klient nie ma długów, to powinny przed przyznaniem mu kredytu zweryfikować go we wszystkich wspomnianych bazach dłużników.

Zauważyliśmy, że osoby poszukujące pożyczki bez BIK często wpisują w wyszukiwarce internetowej hasła w rodzaju np. „pożyczki bez BIK inne niż Provident”. Naszym zdaniem, pożyczka firmy Provident nie odstaje negatywnie od innych tego typu pozabankowych pożyczek dla osób bez bankowej zdolności kredytowej. Niechęć niektórych klientów do tej pożyczki boierze się chyba głównie z zasłyszanych, nieobiektywnych informacji od pożyczkobiorców, z opinii na forach internetowych itp. Jest to bodaj najbardziej znana pozabankowa pożyczka wobec czego dużo się o niej pisze.

Jednak warunki, oprocentowanie rzeczywiste tej pożyczki jest naszym zdaniem typowe dla pozabankowych pożyczek bez BIK. Po prostu, tzw. kredyt bez BIK raczej musi być droższy od bankowego kredytu ponieważ pozabankowa firma pożyczkowa ponosi wyższe ryzyko nieodzyskania takiej pożyczki. Natomiast reklama pożyczki bez BIK z zaskakująco niskim oprocentowaniem powinna naszym zdaniem wzmóc czujność u potencjalnego klienta.

Rozglądając się za kredytem bez BIK czyli pożyczką od pozabankowej firmy pożyczkowej, starajmy się wybierać takie oferty, w przypadku których klient nie ponosi wstępnych opłat niezależnie od tego czy pożyczka zostanie mu przyznana.

Mamy tutaj też na myśli np. „dziwnie” wysokie opłaty za wniosek o pożyczkę w postaci np. sms-a którego koszt wynosi kilkadziesiąt złotych (kiedy to w innych firmach koszt sms-owego zgłoszenia jest symboliczny, nie odbiegający od kosztu zwykłego sms-a). Prezentowane na tej stronie w kolumnie tekstu oferty pożyczek są rzetelne także pod tym względem.

Jeżeli zależy Ci na szybkim i pewnym otrzymaniu kwoty przyznanej pożyczki, to w niektórych przypadkach potrzebne Ci będzie bankowe konto osobiste, więc zawczasu pomyśl o założeniu konta, jeżeli jeszcze nie masz. Na stronie o kontach bankowych do której prowadzi wyżej wstawiony odnośnik, możesz dodatkowo zapoznać się z ważnymi poradami w tej kwestii.

W internecie pojawiają się czasem reklamy pod tytułem „Banki bez BIK„. Internauci mający złą historię kredytową w BIK często wpisują w wyszukiwarce tego rodzaju hasła poszukując banków które nie sprawdzałyby w BIK-u klientów wnioskujących o przyznanie kredytu. Reklamy z takim jak wyżej lub podobnymi hasłami są więc odpowiedzią firm pożyczkowych na zapotrzebowanie, ale właśnie są to firmy pożyczkowe a nie banki. Wszystkie bowiem banki sprawdzają BIK przed udzieleniem kredytu, bo muszą sprawdzać. Pozabankowe firmy pożyczkowe nie muszą, pożyczki bez BIK przyznają, ale oczywiście z reguły ich oprocentowanie rzeczywiste jest znacznie wyższe niż od oprocentowania rzeczywistego kredytów w bankach.

Umieściliśmy też na tej stronie pożyczkę na SMS o której można by powiedzieć, że jest „trochę bez BIK”, jest to chwilówka VIA SMS. Pożyczkodawca pisze na swej stronie www że pożyczkę tę mogą otrzymać także ci klienci którzy są odnotowani w BIK jako mający do spłaty kredyt lub więcej niż jeden, ale pod warunkiem że nie zalegają ze spłatą rat. Jest to dość ogólna informacja, nie wiemy tego, czy pożyczkodawca VIA SMS jest przykładowo bardziej czy mniej restrykcyjny pod tym względem od innych pożyczkodawców sprawdzających klientów w BIK. Abstrahując od tego konkretnego produktu, możliwe że przynajmniej niektóre pozabankowe firmy pożyczkowe bardziej straszą sprawdzeniem w BIK niż rzeczywiście stanowczo weryfikują w nim pożyczkobiorców. Nie wiadomo też, czy wszystkie tego typu firmy mają wykupiony dostęp do BIK za pośrednictwem Biura Informacji Gospodarczej Infomonitor.

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *